-
REZON Könyvelő Iroda Alapítva: 1989. Iroda: Budapest, 3. kerület Telefon: +36 20/424-2556
Ügyféloldal belépés
Munkabérelőleg vagy munkáltatói kölcsön?
Munkabér előleg vagy munkáltatói kölcsön – nem mindegy? Nem mindegy! A téma aktualitását az adja, hogy így, szabadságolások után, iskolakezdés előtt bizony elég sok munkavállaló kerül pénzzavarba, és a jó szívű főnök – természetesen – kisegíti 🙂 De nem mindegy, hogy a pénzt milyen jogcímen adja. Lássuk a különbséget!
Munkabérelőleg
Amikor a bérfizetési határidő előtt fizet ki bért a munkáltató. – Mt. szabályozza.
- A kifizetett összeg szabadon felhasználható.
- Szabadon megállapodhatnak a felek az előlegnyújtásról, amit ajánlatos írásban megtenni.
- Adózási előnye, hogy a kamatkedvezmény után nem kell SZJA-t fizetni – azaz adható kamatmentesen -, ha nem haladja meg a minimálbér ötszörösét, és a visszafizetés határideje a 6 hónapot.
- Amennyiben a munkavállaló a visszafizetés előtt újabb munkabérelőleget kap, arra már a kamatkedvezmény nem alkalmazható.
- Szükség esetén a munkáltató a munkavállaló hozzájárulása nélkül is levonhatja a munkabéréből.
Munkáltatói kölcsön
Amikor előre meghatározott célra ad kölcsönt a munkáltató a saját pénzéből – nem a munkavállaló fizetéséből -, amelynek felhasználását számon is kérheti. – Ptk. szabályozza.
- Amennyiben a felhasználási megegyezést a munkavállaló megsérti, a munkaadó a szerződést azonnal felmondhatja. – Leggyakoribb típusa a lakáscélú hitel, de megkaphatja üdülési célra vagy iskolakezdés támogatásra is.
- A munkáltatói kölcsön csak a munkavállaló hozzájárulásával vonható le a fizetéséből.
- Adható kamatmentesen, de kamattal is.
Ha kamatmentesen adja a munkáltató, akkor a magánszemélynek kamatkedvezményből származó jövedelme lesz, amely után adófizetésre kötelezetté válik. Ez a helyzet akkor is, ha a kamat nem éri el a jegybanki alapkamat + 5%-át.
Miért? Mert a kamatkedvezményből származó jövedelem azon kamatrész után keletkezik, amely nem haladja meg a jegybanki alapkamat +5 százalékot. (Tehát, ha a jegybanki alapkamat + 6% kamatot kell fizetni a munkavállalónak, akkor nincs kamatkedvezmény miatti adókötelezettsége.) Az adó alapja a fentiek alapján kiszámított összeg 1,19-szerese.
Kivétel! Nem kell figyelembe venni a kamatkedvezményt lakáscélú hitel, valamint lakás vásárlásához, bővítéséhez, korszerűsítéséhez, akadálymentesítéshez adott kölcsönök esetén.
Ha bármelyik – munkabérelőleg vagy munkáltatói kölcsön adása – gyakorlattá vált a cégben, de nincs szabályozva, érdemes megtennie.

Üdvözlettel:
Ritter Edit
ügyvezető
REZON Könyvelő Iroda
REZON Könyvelés | Minőség és Garancia